Fodor László: A falu füstje. A települési önkormányzatok és a környezet védelme a 21. század eleji Magyarországon (Budapest, 2019)

IV. RÉSZ ADALÉKOK AZ ÖNKORMÁNYZATOK MOZGÁSTERÉHEZ A LEVEGŐVÉDELEM KÖRÉBŐL - 2. Helyi szabályozási megoldások a levegővédelem köréből. Esettanulmányok alapján

HELYI SZABÁLYOZÁSI MEGOLDÁSOK A LEVEGŐVÉDELEM KÖRÉBŐL � 371 érvényesítésére irányuló törekvés is, ami méltánylandó, különösen, ha szakmailag indokolt a sajátos előírás (például a kábelek földfelszín alatti vezetése, növény­­telepítés előírása). A város porterhelését csökkentheti a fasorok telepítése a mező­gazdasági ingatlanok közt, amit az önkormányzat kötelezően ugyan nem írhat elő, de a HÉSZ erre ajánlást tesz. Akadnak egyébként itt is a központi előírásoktól való, a jogbiztonság követelményére tekintettel kifogásolható eltérések (például a foga­­lomhasználat körében), amelyeknek ugyanakkor a gyakorlati jelentősége csekély. A közösségi együttélésről szóló előírások közé (a miskolci, vagy például a buda­örsi szabályozáshoz hasonlóan) az égetés szankcionálása nem került be. Ennek oka az, hogy elegendőnek és megfelelőnek tartják a levegővédelmi kormányrendelet alapján a járási hivatal által kiszabható levegőtisztaság-védelmi bírságot. 884 2. 3. EGY KISTELEPÜLÉS PÉLDÁ­JA – LEVEGŐVÉDELEM BOGÁC­SON A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Bogácson885 a levegőt (időszakosan változó in­­tenzitással) főként a lakóházak fűtésének égéstermékei terhelik, ami mellett a kerti (közterületi zöld) hulladékok elégetése, s csekély részben a közúti közlekedés ját­­szik szerepet. Helyi konfliktusként főként a hulladékégetés jelenik meg, ami azért is probléma, mert az önkormányzatnak csekély a komposztálási kapacitása. 2015-ben, egyes rendeletek módosítása kapcsán is felmerült, hogy komolyabban kellene kezelni a hulladékégetés kérdését. A települési környezet védelme azért is fontos, mert a falu az idegenforgalomból él. Sajátos környezeti, nevesült környezet-egész­­ségügyi és köztisztasági problémái vannak a kb. 500 fős roma kisebbségnek. A település esélyegyenlőségi programja (2015)886 szerint a romák 80%-a komfort nélküli lakásban vagy nem is lakásnak minősülő (nem is engedélyezett, mellék-) épületben él, a Zöldfa, Béke és József Attila utcákban. A közművesítés sem teljesen megoldott, e terület lakói kapják a szociális tűzifa-támogatás jelentős részét, de a hulladékkal való fűtés, főzés is előfordul, vagyis a környék levegőminősége időn­­ként kifogásolható. A HÉSZ – Bogács Község Önkormányzata Képviselő-testületének 17/2013. (XII.20.) önkormányzati rendelete a helyi építési szabályzatról – számos jogsza­­bály-szerkesztési hibában szenved, például a Kft. levegővédelmi előírásának a nyelvileg és tartalmilag is lerontott ismétlését adja. Felesleges és téves jogszabályai 884 Budaörsön, például 2012-ben tételesen áttekintették a megszűnő, helyi szabálysértési tényál­­lásokat, s kifejezetten a központilag előirányzott szankcióval indokolták, hogy ebben a körben el­­tekintenek a szankció szabályozásától. www.budaors.hu/?module=news?action=getfile?aid=38002 (2018. 11. 10.). 885 Fodor L: A környezetvédelem helyi szintje (Bogács), 12–13, 19, 21–22, 24. 886 http://bogacs.hu/index.php/hu/onkormanyzat/dokumentumtar/category/7-egyeb-dokumentu­­mok (2016. október 6.).

Next