Kis János: Szabadságra ítélve. Életrajzi beszélgetések Meszerics Tamással és Mink Andrással Kis János válogatott művei (Budapest, 2021)

Tizennyolcadik beszélgetés. A Társadalmi szerződés - Kurzus a Rajk Kollégiumban - Szabad Kezdeményezések Hálózata - 1988. március 15. - Tüntetés a romániai falurombolás ellen - 1988. június 16.

a hozzászólásai konstruktívak voltak - csak a politikai identitás kérdésé­ben mondott kifejezetten ellent a többségnek: arról beszélt, hogy a lakite­leki nyilatkozat szerinte kiválóan alkalmas rá, hogy egy össznemzeti moz­galom identitását megalapozza. Amikor az utolsó alkalommal szavazásra került sor, minden kérdésnél mosolyogva tartózkodott. Ez átvezet a második kérdéshez: miért választottátok a Hálózat formu­láját? Tudni kell, hogy a Hálózatról 1987 decemberében indultak el a meg­beszélések (többnyire Kenedi János lakásán). Ekkor még egyáltalán nem léteztek formális személyiséggel rendelkező, független szervezetek, csak laza, strukturálatlan csoportosulások, amilyen a demokratikus ellenzék is volt, továbbá sehova nem tartozó, de aktívan politizáló értelmiségiek. Az MDF sem volt még szervezet, majd csak 1988 szeptemberében válik azzá. A megbeszélések idején nem létezett a Fidesz, a TDDSZ281 is hónapok­kal később alakult meg. Szóval, a Hálózat létrehozásának hónapjaiban vi­rágkorát élte Magyarországon a bázisdemokrácia. Bárki bármibe bekap­csolódhatott, bárkinek szava lehetett bármiben, aki a független politikai térben kereste a helyét, nagy volt az átjárás a különböző csoportosulások között. Ezt mintha ironikus felhanggal mondanád... Egyáltalán nem, csupán érzékeltetni szeretném, hogy milyen hely­zetben gondolkodtunk a Hálózat létrehozásáról. Két nappal az alapító felhívás kibocsájtása előtt volt március 15-e, amikor minden korábbi­nál nagyobb tüntetésre került sor. Legalább ötezer ember volt az utcán, de az is lehet, hogy ennek a duplája. A menet a Petőfi-szobortól indult, a József Attila utcán át a Bajcsy-Zsilinszky útra, onnan a Batthyány-mé­­cseshez, majd a Kossuth-térre vonult. A rendőrség nem tétlenkedett: a szónoklatra készülő Ottiliát, Demszky Gábort, Haraszti Miklóst reggel őrizetbe vették. Tamás Gazsit azonban - ki tudja miért - nem vitték el, a Kossuth Lajos téren meg is tartotta a beszédét. A parlament épületére mutatva mondta ki, hogy a bukott politikusok távozzanak. Befejezésül azt kiáltotta, hogy „Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!”, ami a Kos­ 281 TDDSZ, Tudományos Dolgozók Demokratikus Szakszervezete - az első az ekko­riban létrejött független szakszervezetek között. 1988. május 14-én alakult meg.

Next