Antal Attila - Földes György (szerk.): Igazságosság, fenntarthatóság, demokrácia. Társadalomelméleti esszék (Budapest, 2022)

TÁJÉKOZÓDÁS, MŰVELTSÉG, ESÉLYEGYENLŐSÉG - KREKÓ PÉTER Társadalmi értékrend és politikai magatartás kapcsolata a mai világban

Társadalmi értékrend és politikai magatartás kapcsolata... Társadalmi értékrend és politikai magatartás kapcsolata a mai világban MIÉRT NEM BALRA TART A TÁRSADALMI TÖBBSÉG? KREKÓ PÉTER A hazai társadalmi diskurzusokban nagyon gyakran megjelenik az a – sokszor vágyteljesítő motívumokkal átszőtt – gondolat, mely szerint a hazai közvélemény alapvetően baloldali-prog­resszív beállítottságú, csak a magyar ellenzéki pártok nem ta­lálják meg az utat ehhez az alapvetően egyenlősítő törekvéseket előtérbe helyező társadalomhoz. Jelen írásban­ ezzel az állítással szállok vitába, három fő érv mentén: 1. a magyar társadalom inkább anomikus vonásokkal rendelkezik, és markáns jellemzői nehezen megragadhatók. 2. A magyar társadalom értékszerkezete sok szempontból in­kább egyfajta tekintélyelvű, keleties értékorientáció irányába mutat, mintsem egy progresszív, modern értékorientáció felé. 3. A magyar közvélemény anomikus, plasztikus természete egyben azt is jelenti, hogy a magyar társadalom hajlamos kamé­leonként alkalmazkodni ahhoz az elvárásrendszerhez, amely­ről úgy érzi, hogy a politikán keresztül fogalmazódik meg vele szemben.­ ­ A publikáció az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíj támogatásával, illetve az Innovációs és Technológiai Minisztérium ÚNKP 21­5 kódszámú Új Nemzeti Kiváló­ság Programjának a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból finanszíro­zott szakmai támogatásával készült.

Next