Bíró Bence et al. (szerk.): A magyar múltat kutatni, írni és láttatni - ez által szolgálni a hazát. Tisztelgő kötet J. Újváry Zsuzsanna 25. pázmányos oktatói éve előtt (Budapest, 2020)

Törtei Renáta: Egy spanyol pápai legátus története. Don Juan de Carvajal bíboros életútja, szerepe és tevékenysége a magyar történetelem viharos éveiben (1455 - 1462)

EGY SPANYOL PÁPAI LEGÁTUS TÖRTÉNETE ahol találkozott Hunyadival és vele rögtön tárgyalásokba is kezdett.15 A fő­kapitány számított a pápa és a többi keresztény uralkodó segítségére, de a megígért keresztes sereg mindaddig nem jött létre. Tudjuk, hogy Carvajal bí­boros szeretett volna részt vállalni a csatából is és hajthatatlanul ragaszko­dott ahhoz, hogy a maréknyi keresztest ő maga vezesse harcra. Ekkoriban már úgy látjuk viszont a pápai legátusokat, mint a keresztes seregek fő szer­vezőjét és nem úgy, mint a hadak vezetőjét. A legátusok feladata már Cesarini óta megváltozik és nem „romantikus fellángolással” vezetik az összeszedett csapatokat, hanem átengedik azt az arra megfelelőbb személyeknek.16 Hu­nyadi erős fellépésének és ész érveinek hatására azonban mégis lemondott erről a tervéről és kérésére visszautazott Budára, hogy onnan irányítsa a se­regek alakulását.17 Ugyan a várt segítség elmaradása ellenére is sikerül győ­zelmet aratnia Hunyadinak a török felett, bár ez a győzelem nem a magyar rendek és a király felkészültségének tudható be, hanem a katonák áldozatos harcának. A csata után minderről a legátus részletesen beszámol a pápának, az egyházfő egészen el van ragadtatva a nem várt fordulattól. Talán ezért is nem aggodalmaskodik a dolgon úgy, mint a legátus, aki testközelből nézi vé­gig a fejetlenséget. Carvajal ugyanis attól tart, hogy a törökök nem elégsze­nek meg ennyivel és hamarosan újabb támadást intéznek a végek ellen, ami­re már nem tudnak a magyar seregek felkészülni. A legátus július végén a táborba siet és arról kívánja meggyőzni Hunyadit, hogy folytassa a hadjára­tot és űzze minél messzebb a törököt, de azzal kellett szembesülnie, hogy a hadvezért ekkor már a láz gyötri és augusztus 11-én el is viszi a pestisjár­vány. Kapisztránt és Carvajalt is megfertőzi a kór, de még el tudnak jutni Új­laki Miklóshoz, hogy a következő török elleni hadjárat vezetését rábízzák, de a már amúgy is hajlott korú Kapisztránt szintén elragadja a pestis október 23-án.18 CARVAJAL BÍBOROS, A MAGYAR ÜGYEK VÉDŐJE (1456-1461) A nagy törökverő halálával a politikai színtér is megváltozni látszik, hiszen helyét idősebb fia, László veszi át, ám ahogy azt Engel Pál is megírta: „Hu­nyadi pozícióját, ambícióival és ravaszságával együtt, de úgy látszik tehet­15 Engel Pál, Szent István birodalma. A középkori Magyarország története (Budapest: Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézet, 2001), 162. 16 Ezt taglalja Antonín Kalous 2017-es művében is: Kalous, A., Late Medieval i. m. 160. 17 GÓmez, Don Juan de Carvajal.... 162. 18 Stanko Andric, Kapisztrán Szent János csodái. Bp. 2009. 51-60. 53

Next