Kis János: Szabadságra ítélve. Életrajzi beszélgetések Meszerics Tamással és Mink Andrással Kis János válogatott művei (Budapest, 2021)

Tizedik beszélgetés. "Gondolatok a közeljövőről" - A közeljövő-vita - Politikai irányok a demokratikus ellenzékben - Krassó György - Szervezeti dilemmák - Ki tartozott az ellenzékhez?

kecsoport és a Duna Kör.165 Megindult aztán a klubmozgalom, a klubok formailag ugyan nem voltak függetlenek - hol egy egyetemi KISZ-bizott­­ság, hol a Népfront ernyője alatt működtek, mint a Polvax vagy a Rakpart Klub166 (az utóbbit a motorbalesetben meghalt, nagyszerű Horváth Mi­hály vezette, aki később fontos szerepet játszott a Szabad Kezdeményezé­sek Hálózatában, és minden bizonnyal az SZDSZ élvonalában lett volna, ha megéri a pártalapítást), viszont szemben a mozgalmárokkal, ők nyíl­tan politizáltak. Ugyanakkor a kisebb településeken zajlott a művelődési házak közügyek felé fordulása, ezek többnyire inkább a népi írók számá­ra voltak elérhetők. Ez a „fellazulási” folyamat megállíthatatlanul haladt előre már a nyolcvanas évek első felében is. Csoóri Sándor egy 1984-es naplóbejegyzésében olvastam, hogy a demokratikus ellenzék nélkül nem lett volna az írószövetség lázadása, a József Attila Kört67 önállósulása, a Mozgó Világ-ügy, a vízlépcső elleni mozgalom és sok minden más sem. 1965 A Dialógus független békecsoport 1981 szeptemberében alakult meg az ELTE di­ákparlamentjében, majd több vidéki egyetemen is szerveződtek aktivista csopor­tok. Nemcsak a Nyugat, hanem a szovjet blokk fegyverkezése ellen is felléptek, és követelték az atomrakéták mindkét oldali kivonását az európai kontinensről, ami­vel kivívták a rendszer haragját. 1983 őszére a sorozatos rendőri és állambizton­sági zaklatások szétzilálták a mozgalmat.­­ A Duna Kör civil környezetvédő szer­vezet 1984. augusztus 1-jén alakult meg Budapesten. Célja a csehszlovák-magyar együttműködésben megépítendő Bős-Nagymarosi vízlépcsőrendszer létrejöttének megakadályozása volt. A vízlépcső ügye 1988-1989-ben a rendszerváltás egyik legfontosabb kérdésévé, az ellenzék egyik legfőbb ütőkártyájává vált. 1966 a Polvax klub már a hetvenes években jött létre a budapesti (akkor még Marx Károly nevét viselő) Közgazdaságtudományi Egyetem diákklubjaként. Lásd Szent -­irmay László: POLVAX. Egy politikai klub a Kádár- és az Orbán-korszakban. Bu­dapest: Ir-Ma szamizdat kiadó 2019. - A Rakpart Klub a Tudományos Ismeret­­terjesztő Társulat égisze alatt működő fórum és tanácskozóhely volt a budapesti Belgrád rakparton. 1982 őszén indult. 1986-ban egy 1956-ról szóló beszélgetés miatt bezárták, 1988 februárjában nyílt meg újra. Bővebben lásd Béki Gabriella: „In memoriam Horváth Mihály.” Beszélő 25 (1988/3). 167 József Attila Kör (JAK): a Magyar Írók Szövetsége kebelén belül az 1970-es évek elején jött létre a Fiatal írók József Attila Köre (FIJAK). A JAK hosszas küzdelmek után 1981 júliusában önállósította magát. Megszületéséről az 1982-ben megjelent JAK-füzetek első kötete adott hírt: Dérczy Péter, szerk.: FASÍRT - avagy viták a fia­tal irodalomról.

Next